WV High School Playoffs
AAA |
TGC Power Ranking in
parentheses. |
|
|
|
1 Parkersburg South
(14) |
|
|
|
Parkersburg South (64-62) |
|
|
4 Parkersburg (30) |
|
|
|
|
|
|
|
Games at higher seed |
|
|
|
Parkersburg South (60-46) |
|
2 Brooke (24) |
|
Section 1 Winner |
|
|
|
Wheeling Park (60-47) |
|
Parkersburg South (78-68) |
|
3 Wheeling Park (26) |
|
|
Region 1 Winner |
|
University |
|
|
Section 2 Runner-Up |
|
|
|
|
|
1 Morgantown (16) |
|
|
|
Morgantown (73-34) |
|
|
4 John Marshall (35) |
|
|
|
|
|
|
|
Games at higher seed |
|
|
|
Morgantown (41-35) |
|
|
2 University (11) |
|
Section 2 Winner |
|
|
|
|
|
|
|
|
University (47-44) |
|
Morgantown (67-51) |
|
|
|
|
Region 1 Winner |
|
3 Preston (18) |
|
Wheeling Park |
|
|
Section 1 Runner-Up |
|
|
|
|
1 Martinsburg (5) |
|
|
4 Musselman (15) |
|
Martinsburg (76-43) |
|
|
|
Musselman (66-51) |
|
|
|
5 Jefferson (33) |
|
|
|
|
|
Games at higher seed |
|
|
|
Martinsburg (61-55) |
|
|
2 Washington (2) |
|
Section 1 Winner |
|
|
|
Washington (58-54) |
|
Martinsburg (88-56) |
|
3 Hedgesville (4) |
|
|
Region 2 Winner |
|
Elkins |
|
|
Section 2 Runner-Up |
|
|
|
1 Lewis County (27) |
|
|
|
|
|
|
Lewis County (58-41) |
|
|
|
|
|
|
4 Buckhannon-Upshur
(37) |
|
|
|
|
|
|
|
Games at higher seed |
Lewis County (71-58) |
|
|
|
Section 2 Winner |
|
|
2 Elkins (29) |
|
|
|
|
|
|
|
Washington (96-50) |
|
|
Elkins (56-43) |
|
Region 2 Winner |
|
|
|
|
|
|
3 Hampshire (36) |
|
Washington |
|
|
Section 1 Runner-Up |
|
|
|
1 South Charleston (3) |
|
|
4 Capital (20) |
|
South Charleston (74-52) |
|
|
|
Capital (75-50) |
|
|
|
5 Ripley (32) |
|
|
|
|
|
Games at higher seed |
South Charleston (80-50) |
|
|
|
Section 1 Winner |
|
|
2 George Washington
(12) |
|
|
|
|
|
Riverside (64-59) |
|
South Charleston (58-50) |
|
3 Riverside (17) |
|
|
Region 3 Winner |
|
|
|
|
Greenbrier East |
|
|
1 Woodrow Wilson (1) |
|
Section 2 Runner-Up |
|
|
4 Shady Spring (8) |
|
Woodrow Wilson (84-77) |
|
|
Game at higher seed |
Shady Spring (65-58) |
|
|
|
5 Oak Hill (23) |
|
|
|
|
@ Bluefield |
|
Woodrow Wilson (80-48) |
|
|
|
Section 2 Winner |
|
|
2 Greenbrier East (7) |
|
|
|
|
|
Greenbrier East (65-58) |
|
Woodrow Wilson (79-61) |
|
|
3 Princeton (6) |
|
|
Region 3 Winner |
|
|
|
|
Riverside |
|
|
Section 1 Runner-Up |
|
|
1 Hurricane (9) |
|
|
4 Pt. Pleasant (28) |
|
Hurricane (78-61) |
|
|
|
Point Pleasant (67-53) |
|
|
|
5 St. Albans (31) |
|
|
|
|
|
Games at higher seed |
Hurricane (75-45) |
|
|
|
Sectoin 1 Winner |
|
|
2 Winfield (13) |
|
|
|
|
|
Nitro (63-60) |
|
Hurricane (64-58, OT) |
|
3 Nitro (19) |
|
|
Region 4 Winner |
|
|
|
|
1 Huntington (10) |
|
Logan |
|
|
4 Cabell Midland (25) |
|
Huntington (70-47) |
Section 2 Runner-Up |
|
|
@ Huntington |
Cabell Midland (74-47) |
|
|
|
5 Lincoln County (34) |
|
|
|
|
@ Cabell Midland |
|
Huntington (49-36) |
|
|
|
Section 2 Winner |
|
|
2 Logan (21) |
|
|
|
|
|
Logan (76-71 OT) |
|
Huntington (70-63) |
|
3 Spring Valley (22) |
|
|
Region 4 Winner |
|
|
|
|
Nitro |
|
|
Section 1 Runner-Up |
|
|
|
|
|
|
|